Cashews – Salted (1kg)

-30%
cashews

Cashews – Salted (1kg)

R384.89 R268.00

Quick description:

Save R116

1kg – whole, salted

Uses/ideas: as a healthy substitute to chips as a snack.

Storage: Because they’re so high in oil, nuts can easily go rancid from light and heat exposure. They also tend to absorb odours from the environment around them. For these reasons, it’s best to store nuts in air-tight containers in the fridge (for up to six months), or in the freezer (up to a year).

Prices converted to per kilogram.

Retailer Price
W****
P*****Average
Saving
R419.80
R349.98R384.89
R116

Prices checked: May 2018

Availability:

In stock

In stock

Compare
Additional Information :
Weight 1 kg

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review “Cashews – Salted (1kg)”

You May Also like

-52%
186123690_XS

Linseeds (1kg)

0 out of 5
R78.89 R38.00

Save R42!

1kg raw

Uses/ideas: add to smoothies, home baked bread, sprinkle on top of porridge

Storage: Store in air-tight containers in the fridge (for up to six months), or in the freezer (up to a year).

Prices converted to per kilogram.

Retailer Price
W****
P*****
Average
Saving
R87.80
R68.98

R78.89
R42.00

Prices checked:January 2017

pecans-pieces

Pecan nuts – Pieces (1kg)

0 out of 5
R344.00

1kg – broken halves

Uses/ideas: add to smoothies, granola/muesli

Storage: Because they’re so high in oil, nuts can easily go rancid from light and heat exposure. They also tend to absorb odours from the environment around them. For these reasons, it’s best to store nuts in air-tight containers in the fridge (for up to six months), or in the freezer (up to a year).

January 2017

-18%
Natural dried Mango slice

Dried Mango (1kg)

0 out of 5
R325.50 R268.00

Save R57!!!!

1kg bag of dried mango strips

Uses/ideas: as a healthy snack, add to home-made muesli and baked goods, perfect lunchbox filler

Prices converted to per kilogram.

Retailer Price
W****
Average
Saving
R302.50
R349.50
R57.50

Prices checked: May 2018

-27%
Dried-Apple-Rings

Dried Apples (1kg)

0 out of 5
R259.80 R189.00

Save R72!!!!

Whole rounds and smaller pieces.

Uses/ideas: as a healthy snack, add to home-made muesli and baked goods

Prices converted to per kilogram.

Retailer Price
W****
P*****Average
Saving
R259.60
N/AR259.60
R72.00

Prices checked: January 2017

ENTER YOUR EMAIL AND GET

R50 OFF YOUR FIRST ORDER

X